1) GRINJE

Po pravilu, prasici iz pet shopa imaju grinje. Cak i onda kada ne ispoljavaju simptome, najverovatnije ih imaju. Grinje se prenose direktnim kontaktom izmedju prasica, kao i preko kontaminirane piljevine i sena gde je boravilo zarazeno prase. Prasici najcesce dobijaju sugarac (mange mites), mada postoje i grinje koje mogu da napadnu usi i grinje koje zive na krznu.

MANGE MITES (SUGARAC)

Ove grinje su mikroskopski organizmi i nisu vidljive golim okom. One se zarivaju pod kozu i tamo buse kanale sto uzrokuje intenzivan svrab. Simptomi sugarca su: intenzivo cesanje, perutava koza, proredjivanje i opadanje dlake u pramenovima i kraste po telu.

Kada god morsko prase ima problema sa cesanjem, opadanjem dlake i ranicama po telu, prvo treba posumnjati na grinje.

Moze se desiti da veterinar grebanjem uzme uzorak sa koze i posmatranjem pod mikroskopom iskljuci prisustvo grinja, tj. moze se dobiti "lazno negativan rezultat". Da bi se dobio pozitivan rezultat pod mikroskopom veterinar bi morao tacno da "ubode" mesto na kozi u kom se nalazi zarivena grinja, sto je tesko. Zato se kozni test u slucaju grinja smatra nepouzdanim i negativan rezultat ne znaci da prase nema grinje.

Intenzivno cesanje je bolno i neugodno za morsko prase, pa takvo prase ne voli da se mazi i cesto ujeda. Kraste se mogu javiti na donjem delu tela, ledjima, glavi, cak i oko ociju. Slike nekih drasticnih slucajeva


Kod prasica sa dobrim imunitetom grinje ne moraju da dovedu do ispoljavanja simptoma, ali oni mogu grinje da prenesu na drugo prase. Zbog toga, pravilo glasi: ako jedno prase ispoljava simptome zarazenosti grinjama, obavezno treba leciti sve prasice koji sa njim zive!

Od svih vrsta grinja sugarac se smatra najopasnijim. Najosetljiviji su jako mladi prasici, stari, trudne zenke i prasici pod stresom (npr oni koji zive u pet shopu). Ako je prase zarazeno grinjama i ne leci se, od cesanja i bola mogu se razviti konvulzije (slicno epileptickom napadu) sto moze dovesti do smrti. Ova vrsta grinja je specificna samo za morsko prase, ako se prenese na coveka moze samo da izazovu trenutnu iritaciju koze, ali na coveku ne mogu da prezive. Zato odahnite.

EAR MITES (USNE GRINJE)

Ove grinje zive u usima. Simptomi zarazenosti su: pojacan tamni vosak u usima, cesanje, mlataranje glavom, u tezim slucajevima i gubitak ravnoteze (mada je gubitak ravnoteze cesto simptom upale uha).

FUR MITES

Ove grinje su vidljive golim okom i najcesce su pricvrscane za koren dlake i nepokretne. Grinje koje zive na krznu su najmanje opasne od svih vrsti grinja. Fur mites

Jedini efikasan i bezbedan tretman za sve vrste grinja je Ivermectin.

Ivermectin se moze primenjivati:
-topikalno (nanosenjem injekcionog rastvora na kozu iza usiju)
-oralno (davanjem oralnog Ivermectina preko sprica)
-injekciono

Injekcije Ivermectina, i uopste injekcije, se ne preporucuju zato sto su bolne i traumaticne za prase, a mogu dovesti i do hematoma.

Nacin primene Ivermectina koji se najvise preporucuje i koji se smatra najlaksim i najbezbednijim je nanosenje na kozu iza usiju. U slucaju usnih grinja, Ivermectin se nanosi direktno u usi.

Ivermectin je bezbedno davati prasicima tezim od 340 grama. Dozvoljeno ga je davati i trudnim zenkama.

Prilikom tretiranja prasica treba voditi racuna da se lece svi prasici, jer u suprotnom, ako se leci samo jedno prase, ono ce se ubrzo ponovo zaraziti od svojih "cimera". Takodje, posle svakog tretmana bitno je dobro ocistiti kavez.

Ivermectin se primenjuje lokalno, najmanje 3 puta sa razmakom od 7-10 dana izmedju dva uzastopna nanosenja. U tezim slucajevima, ponekad je potrebno davati Ivermectin i duze. Poboljsanje na kozi se obicno zapaza posle par nedelja.

U Srbiji, Ivermectin se moze naci u veterinarskim apotekama. Ivermectin je antiparazitik i koristi se kod svinja, konja i drugih domacih zivotinja. Kod nas je registrovan Ivermectin S-injekcioni rastvor, u bocicama od 30ml, 50ml i 100ml. To je 1% rastvor, tj. 1 ml solucije-injekcije sadrži 10,0 mg Ivermectina. Za jedno prase bice vam dovoljna najmanja bocica od 30ml i dugo ce vam trajati obzirom da cete svaki put iskoristiti svega par kapi. Cena bocice od 30 ml se krece oko 600 din (8 eura).

Da biste tretirali prase potrebno je da znate tacno njegovu tezinu u gramima kako biste odredili tacnu dozu. Doze vece od propisane mogu dovesti do nezeljenih efekata, a manje doze mogu biti neefikasne.

Napomena! Budite pazljivi u odmeravanju Ivermectina. Nemojte ga davati ako ne znate tacnu tezinu praseta. Ivermectin se ne daje prasicima laksim od 340 grama. Nemojte ga primenjivati ako niste sigurni da umete ispravno da citate podeoke na spricu. Ivermectin nemojte primenjivati sa pauzom kracom od 7 dana izmedju dva uzastopna nanosenja. Injekcije Ivermectina nemojte nikako davati sami svom prasetu, sve sto je napisano u ovom tekstu odnosi se samo na topikalnu primenu.

U slucaju da ste pogresno odmerili Ivermectin, moze doci do intoksikacije Ivermectinom.

Vise o Ivermectinu mozete procitati ovde: Ivermectin

Kolicinu 1% Ivermectina koja vam je potrebna odredjujete iz tabele na osnovu tezine praseta: Tabela

Npr. za prase tesko 1200 grama potrebno je 0,06 ml 1% Ivermectina. Ovo je jako mala kolicina i za odmeravanje vam je potreban mali spric od 1ml koji se moze kupiti u apoteci. Kolicina od 0,06ml je 3 najmanja podeoka na spricu od 1ml, to je bukvalno 1-2 kapi. Vodite racuna da se ne predjete u odmeravanju Ivermectina i da ispravno citate podeoke. Nakon sto ste tacno odmerili Ivermectin, nanesete ga na kozu iza usiju pri tom pazeci da stavite direktno na kozu, a ne na krzno. Ivermectin se preko koze iza usiju resorbuje i ispoljava isto dejstvo kao kada bi se dao injekciono. Nakon davanja Ivermectina nemojte prase kupati da mu ne biste skinuli Ivermectin. Ponovite ovo jos bar dva puta, sa razmakom od najmanje 7 dana izmedju dva uzastopna nanosenja.

Ivermectin koji se nanosi lokalno deluje i na vaske i predstavlja jedini bezbedan tretman u slucaju vaski.

2 comments:

SALOME said...

Odlično, jako sam srećna, što sam konačno našla neke podatke o zamorcima i u našoj državi...inače, uzgajam dugodlake zamorce http://www.chssalome.estranky.cz

Jelena said...

A šta ako prase ima manje od 340g, kako onda tretirati parazite (vaške)?