Lekovi koji se koriste u lecenju GIT staze

1) Za otklanjanje nadutosti koja redovno prati ileus davati simetikon kapi (protiv grceva, za bebe) koje se kod nas zovu Espumisan. Espumisan je potpuno inertan, ne resorbuje se, nema nikakvih nezeljenih efekata i deluje tako sto fizicki razbija mehurice gasa. Doza je oko pola pedijatrijske doze (0,5 ml) Espumisana tri do pet puta na dan.

2) stimulatori motiliteta gastrointestinalnog trakta. Ovi lekovi ubrzavaju praznjenje zeluca i kretanje hrane kroz creva. Stimulatori motiliteta se ne daju ako je prisutna potpuna opstrukcija creva! Idealno bi bilo uraditi rengenski snimak abdomena, on ce vam puno reci. Potpuna opstrukcija creva se retko desava. Uglavnom, ako prase bar malo kaki, znaci da su creva prohodna i da se moze dati stimulator motiliteta GIT-a.

Rengenski snimci praseta sa GIT stazom i velikom kolicinom gasa u stomaku:























Lek koji se najcesce koristi je metoklopramid, pod nazivom Klometol (domaci) tj Reglan (strani). Lek se daje u obliku pedijatrijskog sirupa, pola sata pre jela, doza je 0,5-1,0 mg/kg na 12 sati.

Kod prave staze, metoklopramid bukvalno spasava zivot i treba ga dati sto pre! Poboljsanje se zapaza vec posle nekoliko doza, prase pocinje da kaki i pomalo da jede, a stomak se lagano "ispumpa".

Drugi lek koji se koristi je cisaprid (Cisap) u dozi od 0,1-0,5 mg/kg na 12 sati.

U tezim slucajevima, oba leka (Reglan i Cisap) se mogu davati istovremeno posto deluju na razlicite delove intestinalnog trakta.

Posle zapocinja davanja Klometola, prvi brabonjcici se javljaju vec posle dan-dva, a cela bolest moze trajati cak i nekoliko nedelja sa vise uspona i padova! Zamorac moze imati nekoliko dana kada se oseca dobro, kaki i jede, a onda kada se prestane sa lekovima svi simptomi se ponovo vrate. Najvaznije je da budete strpljivi i uporni.

Ukoliko se Klometol daje duze moze doci do navikavanja. U tom slucaju, ne treba naglo prestati sa davanjem metoklopramida vec dozu treba postepeno smanjivati tokom nekoliko dana.

3) Ako se usled zastoja u radu creva razvio enteritis (bakterijsko zapaljenje creva koja se manifestuje prolivom), najcesce se daje antibiotik metronidazol. Metronidazol ubija prvenstveno anaerobne bakterije tipa Clostridium i neke protozoe (Giardia). Metronidazol postoji kao Orvagil (domaci) ili Flagyl (strani). Doza metronidazola za morsko prase je 20-40 mg/kg na 12 sati.

I na kraju, sto vise smanjiti stres za zamorca! Posle masaze, hranjenja na spric i davanja lekova, ostavite prase da se odmori na miru.

Najbolja preventiva je da vase prase hranite sa sto vecim procentom vlakana (seno, kvalitetni kolutici, zeleno povrce), a sto manje hrane koja je bogata ugljenim hidratima.

No comments: