3) GLJIVE

Gljivicne infekcije kod prasica dovode do slicnih simptoma kao sugarac, pa ih je stoga tesko razlikovati. Od simptoma prisutni su cesanje, koza je crvena i upaljena, peruta se, a dlaka opada. Gljivicna infekcija kod prasica najcesce pocinje na glavi, na nosu, usima (usi izgledaju perutavo), oko ociju. Ako se gljivicna infekcija ne leci, ona se vrlo brzo siri, pa se moze javiti na ramenima i donjem delu tela.

Kao i kod grinja, gljive najcesce napadaju mlade prasice, bolesne, stare, trudne zenke. Pogodni uslovi za razvoj gljiva su toplo vreme i velika vlaznost vazduha. Gljivicne infekcije umeju da budu jako uporne i mogu trajati i po nekoliko meseci.

Postoji vise vrsti gljiva koje napadaju prasice, jedna od njih je kosopasica ("ringworm", uzrocnik Trichophyton mentagrophytes). Kosopasica dovodi do toga da dlaka opada u pecatima, a koza je perutava. Druga vrsta dermatofita koje ih napada je: Microsporum canis. Dermatofite se mogu preneti i na coveka, pa povedite racuna da perete ruke nakon dodirivanja zarazenog praseta. Slika: Ringworm

Nacin za postavljanje dijagnoze gljivicne infekcije kod veterinara je uzimanje uzorka sa koze grebanjem i posmatranje pod mikroskopom. Vecina dermatofita fluorescira pod specijalnom lampom, ali ne sve. Fluorescencija definitivno ukazuje na prisustvo gljiva, ali odsustvo fluorescencije ne iskljucuje gljivicnu infekciju.

Bitno je naglasiti da se grinje i gljivicna infekcija kod prasica cesto javljaju zajedno, pa je nekada potrebno leciti oboje. U principu, kod problema sa kozom uvek se prvo sumnja na grinje jer su one mnogo cesci problem.

No comments: