Lecenje gljivicnih infekcija:

Kod lecenja gljivicnih infekcija prednost se daje lokalnom lecenju, uzimanje antimikotika oralno se izbegava zbog nezeljenih efekata. Grizeofulvin se smatra prevazidjenim zbog toksicnosti, a i u Srbiji nije registrovan.

Da bi se sprecilo dalje sirenje infekcije po telu bitno je kupati prase sa antigljivicnim samponom dva puta nedeljno tokom nekoliko nedelja.

U Srbiji je registrovan Mycoseb sampon (2% ketokonazol), a paralela mu je Aquarius.

U Hrvatskoj je to Oronazol sampon (2% ketokonazol). U Hrvaskoj je dostupan i Imaverol za koji sam cula da je odlican.

Napomena: prilikom kupanja strogo vodite racuna da vam prase ne iskoci iz ruku i povredi se! Zbog toga se vise preporucuje to raditi u nekoj kadici na podu nego u lavabou odakle istraumirano prase moze lako da skoci.

user posted image

Samponiranje se vrsi tako sto se prase prvo pokvasi toplom vodom, a onda se utrlja Mycoseb. Glavu kvasite samo koliko morate. Vodite racuna da voda i sampon ne dospeju u oci i usi (usi nemojte da kvasite!). Sampon se ostavi da deluje 10 minuta, a kako se vase prase tokom tog vremena ne bi prehladilo, obavezno ga uvijte u peskir i dajte mu da nesto gricka.

user posted image

Nakon 10 minuta, prase dobro isperite toplom vodom, pa istrljajte peskirom (svaki put koristite cisti peskir zbog gljivica!). Zatim ga osusite fenom na tiho. Nikada nemojte vracati mokro prase u kavez! Bitno je prase dobro osusiti. Kavez morate dobro da ocistite kod svakog kupanja kako se u njemu ne bi zadrzale spore gljiva. Posle kupanja prase dobro zastite od promaje.

Pored sampona, potrebno je nanositi i antigljivicnu kremu na promene na kozi. Kreme koje se koriste u ovom slucaju su:
Daktanol (2% mikonazol)
Canesten (1% klotrimazol)
Lamisil (1% terbinafin, iz mog iskustva najefikasniji).

Kreme se nanose na promene na kozi 2 puta dnevno tokom vise nedelja.

Jos jedna stvar koju mozete da uradite da biste ubrzali ozdravljenje je da hranite prase kvalitetno i da pojacate vitamin C (oko 50 mg dnevno).

Srecom, vecina gljivicnih infekcija je vremenski ogranicena i nakon nekog vremena, ma koliko god infekcija bila uporna, ipak iscezava

Prasici obicno kriju kada su bolesni. Jedan od najboljih nacina da pratite da li je vase prase zdravo je da ga jednom nedeljno merite na kuhinjskoj vagi. Ako je vase prase bolesno ili sumnjate da je bolesno merite ga bar jednom dnevno. Normalno variranje tezine je 10-30 grama. Kod veceg gubitka tezine od ovog, imate realnih razloga da posumnjate da nesto nije u redu.

Morski prasici tokom citavog dana nesto grickaju i njihova creva stalno rade. Ako je morsko prase bolesno, odbija hranu i gubi tezinu, obavezno ga morate hraniti na silu i leciti uzrok! Hranjenje na silu je od vitalnog znacaja! Svako neunosenje hrane duze od 24 sata predstavlja rizik od razvoja ketoacidoze i zivotnu opasnost za prase. Hranjenjem na silu bukvalno spasavate zivot svom prasetu.

No comments: